Zamek Alhambra – Granada

Alhambra leży w jednym z najważniejszych miast w historii Andaluzji. Granada jest obecnie stolicą tego regionu. Alhambra to kompleks pałacowy, który składa się z kilku elementów – Pałac Nasrydów wraz z Mexuarem oraz dwoma dziedzińcami, Alkazaba, czyli twierdza warowna, Pałac Karola V oraz letni pałac Generalife z pięknymi ogrodami. Bądźcie świadomi, że Alhambra to cały dzień chodzenia i oglądania. Nie wszyscy lubią ten rodzaj spędzania czasu, dlatego ostrzegam te osoby. Chodzimy i oglądamy – taki całodzienny, długi spacer. Często w 35-stopniowym upale (zależy od pory roku) a plaży tu nie znajdziecie.

Alhambra fot. Jebulon

Jak dojechać

Z Malagi (nasza baza noclegowa) do Granady można dojechać samochodem, pociągiem albo autobusem z dworca autobusowego Maria Zambrano. My wybraliśmy tę trzecią opcję. Droga trwała około 2 godzin (droga niebieska) a bilety kosztowały 12€. Po dojechaniu do dworca w Granadzie trzeba się przesiąść na komunikację miejską SN1 lub SN2 i dojechać do przystanku „Katedra”. Pod sam zamek można iść pieszo albo skorzystać z minibusów C3, lub C4. Jeśli jedziecie samochodem, można wybrać nieco dłuższą, ale ciekawszą w krajobrazy drogę, wzdłuż wybrzeża Costa del Sol. Samochód warto jednak zostawić gdzieś w mieście i na Alhambrę podjechać komunikacją miejską lub iść pieszo. Zaoszczędzicie dość dużą sumę za parkowanie pod zamkiem.

Możliwość zwiedzania i koszty

Na samym zwiedzaniu zamku Alhambra nie zaoszczędzimy i moim zdaniem nie warto jechać tam z takim nastawieniem. Nie ma również sensu jechać w to miejsce bez kupionego wcześniej biletu. Kolejki przy kasach są olbrzymie i często zdarzają się sytuacje, że brakuje biletów. Polecam je kupić, będąc jeszcze w domu. Najlepiej zrobić to bezpośrednio na oficjalnej stronie Alhambry. Polecam wybranie biletu „Alhambra General”, który kosztuje 14€ (ulgowy 8€ a dzieci do lat 12 bezpłatnie) i dzięki niemu zobaczycie wszystkie części Alhambry. Bilety są imienne, więc musicie wziąć ze sobą dokument tożsamości. Na bilecie będzie widnieć godzina wejścia i należy się do niej dostosować. Do Pałaców wpuszcza się ograniczoną ilość turystów (limit 6,3 tysiąca) według rozkładu godzinowego. Jest też możliwość zwiedzania z przewodnikiem, z tym że ten przewodnik to zwykłe słuchawki, przez które będziesz mógł odsłuchiwać kolejne nagrania, stojąc w odpowiednich miejscach. Można to zrobić w 3 językach – hiszpańskim, angielskim i francuskim.

Godziny otwarcia Alhambra

W sezonie od 1 Kwietnia – 14 Października – 8:30 – 20:00
Poza sezonem od 15 Października – 31 Marca – 8:30 – 18:00
Alhambra jest otwarta zawsze 7 dni w tygodniu.

Mexuar Alhambra
Patio – widok na wzgórze Albaicin

Pałac Nasrydów

Od samego początku w oczy rzucają się powtarzalne oraz symetryczne ozdoby na ścianach. Są na nich również cytaty z Koranu oraz poematy wychwalające Allaha. Pierwszym pomieszczeniem jest Mexuar, kiedyś służąca jako komnata narad. Następnie zobaczycie Pałac Witraży, który był najprawdopodobniej prywatną komnatą władcy. Dziedziniec Mirtów to miejsce, w którym na środku znajduje się tafla wody pełniąca funkcję lustra. Zaraz obok dziedzińca wejdziemy do sali Ambasadorów gdzie Yusuf I przyjmował arabskich dostojników. Następnie dotrzecie do Pałacu Lwów. To miejsce było przeznaczone tylko i wyłącznie dla władców i ich żon. Został wybudowany według muzułmańskiej koncepcji raju opisanej w Koranie. Po przejściu przez kilka sal dotrzemy do ogrodu Lindaraja. Tu przekonacie się, że Arabowie nie tylko potrafią wznosić majestatyczne budowle, ale znali się również na ogrodnictwie. Ostatnią lokacją jest El Partal, czyli strefa ogrodów i pałaców, w której możemy zobaczyć Wieżę Dam, ruiny pałacu Yusufa III oraz trzy domy mieszkalne z XIV wieku.

Dziedziniec Mirtów
Ogród Lindaraja
Pałac Lwów Alhambra
Pałac Lwów

Alkazaba

To najstarsza część kompleksu Pałacowego. Można tu zobaczyć pozostałości po lochach, meczecie, barakach oraz łaźni. Większa część to już niestety ruiny. Można wejść na wieże fortecy, z których najsłynniejszą jest Torre de la Vela. Znajduje się na niej ogromny dzwon, który kiedyś przypominał mieszkańcom o nawadnianiu pól. W czasie podbojów chrześcijańskich na fortecy zastały wywieszona flaga, która symbolizowała podbicie miasta.

Pałac Karola V

Bardzo ciekawa budowla. Od zewnątrz jest kwadratowa natomiast w środku okrągła. Pałac zaprojektował Pedro Muchuca, który był uczniem samego Michała Anioła. Ta budowla powstała po przejęciu miasta przez Karola V i miała być symbolem jego potęgi. W pałacu znajdują się dwa muzea. Pierwsze na parterze, w którym zobaczycie kolekcję sztuki z epoki nasrydów, oraz na piętrze gdzie znajdują się dzieła sztuki związane z miastem Granada.

Pałac Karola V Alhambra
Wnętrze Pałacu Karola V

Pałac Generalife

Ten pałac jest położony poza murami Alhambry. Wraz z ogrodami był miejscem relaksu i odpoczynku. Głównym punktem pałacu jest Patio de la Acequia, które wyglądem przypomina dziedziniec Mirtów.

Jedzenie

Można byłoby się spodziewać, że przy takiej ilości turystów będzie duży wybór przy szukaniu miejsca na zjedzenie obiadu. Niestety zawiedziecie się. W całym kompleksie prócz automatów na monety znajduje się tylko jedna „restauracja” serwująca „dania” typu kanapki, hot dogi czy hamburgery. Myślicie, że nie dopchacie się w tym tłumie do kasy? No to Was zaskoczę! Ceny są tam tak wysokie, że ludzie decydują się tu na zakup jedzenia dopiero w ostateczności. W tej sytuacji polecam zabranie swojej wody lub butelki z filtrem (są dostępne kraniki z wodą pitną) oraz zapasu kanapek, przekąsek czy drożdżówek. Nie trzeba brać ich z hotelu czy kwatery, można co nieco kupić po drodze jeszcze w Granadzie.

Ciekawostka

Mając ze sobą plecak, obsługa non stop zwraca uwagę na to, aby nosić go odwrotnie, czyli na brzuchu. Wszystko z powodu bezpieczeństwa… zamku. Nosząc plecak na plecach, jest duże prawdopodobieństwo, że kiedy się obrócimy, uszkodzimy którąś z ozdobnych ścian.

Wieża Dam Alhambra
Wieża Dam

Podsumowanie i relacja wideo

Jeśli planujecie podróż w pobliżu Granady, to o ile lubicie całodzienne chodzenie i oglądanie wystaw, warto zajrzeć do Alhambry. Bilety kupcie jeszcze w domu z odpowiednim wyprzedzeniem. Najlepszym wyborem jest ten całościowy. Weźcie wygodne buty, jest sporo chodzenia. Przygotujcie sobie wodę oraz przekąski na cały dzień, ponieważ pod względem gastronomicznym jest tu ubogo. Zróbcie mnóstwo zdjęć i bawcie się dobrze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *