Vertigo czyli zawrót głowy dla filmowców

Ten wpis jest w całości poświęcony efektowi vertigo lub inaczej mówiąc dolly zoom. Jest to bardzo efektowne ujęcie, które niewątpliwie urozmaica każde wideo, podkreślając pewne emocje. Zanim jednak przejdziemy do tego, jak samemu zrobić taki efekt, przenieśmy się do roku 1958, kiedy to Alfred Hitchcock po raz pierwszy w filmie „Vertigo”, od którego zapożyczono nazwę tego ujęcia, wykorzystał ten trick w jednej ze scen, przysparzając niejednego widza o prawdziwy „zawrót głowy”. Ujęcie „wynalazł” kamerzysta Irmin Roberts. Chciał on wizualnie przekazać odczucie i skutki akrofobii poprzez zbliżenie obiektywu, jednocześnie oddalając aparat do tyłu… lub odwrotnie.

Efekt Vertigo w filmie Halt and Catch Fire
Halt and Catch Fire S3E8 (2014)

Vertigo w filmach Hollywood

Wielu innym reżyserom bardzo spodobała się ta technika. Jednym z nich był znany wszystkim Steven Spielberg, który wykorzystał dolly zoom w filmach, takich jak Sugarland Express (1974) Szczęki (1975), E.T (1982) czy Indiana Jones (1989). Śladami Hitchcocka i Spielberga poszli jeszcze m.in. Quentin Tarantino, Chuck Russell, Peter Jackson we „Władcy pierścieni” czy bracia Wachowscy w „Matrixie”.

To niesamowite, jak takim ruchem kamery, można wywołać u widza tak wiele emocji. Pokazuje się wtedy dramatyczny kontekst danej sceny. Najczęściej jest to przerażenie, strach postaci granej przez aktora czy też powiększanie się dystansu jak w przypadku filmu Poltergeist gdzie w jednej ze scen w jednej chwili korytarz zaczyna się gwałtownie wydłużać.

Dzisiaj nie jest to żadną tajemnicą, w jaki sposób wyżej wymienieni panowie uzyskali ten efekt. W zasadzie każdy sprzęt do nagrywania video jest w stanie — oczywiście za pośrednictwem operatora zrobić takie ujęcie.

Podsumowanie

1. Wybieramy obiekt główny i ustawiamy się przed nim.
2. Zaczynamy się cofać, starając się jednocześnie utrzymać obiekt w centrum kadru (lub odwrotnie)
3. Rozciągamy ujęcie w programie do montażu.

Myślę, że po tym wpisie oraz instrukcji zawartej w filmie dacie radę sami uzyskać dolly zoom. Nie zapominajcie jednak, że za pierwszym razem nie wyjdzie to idealnie ponieważ tylko trening prowadzi do perfekcji. Dlatego zalecam ćwiczenia, a efektami sami będziecie się chcieli pochwalić w sieci. Na sam koniec, jeśli jeszcze nie kręci się Wam z głowie możecie obejrzeć poniższy film aby zobaczyć w jak wielu produkcjach pojawiło się vertigo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *