Plaża w Maladze – Playa de la Malagueta

Wiecie, że nie jestem typem plażowicza i że z urlopu staram się wycisnąć tyle, ile jest to możliwe. Uwielbiam poznawać różnie miejsca, często omijając „atrakcje” tworzone typowo pod turystów. Istnieją też ludzie, którzy większą część urlopu spędzają na plaży i korzystają ze sporo cieplejszego morza niż w Polsce. Mimo że do nich nie należę, to każdy czasem potrzebuje odpoczynku. Zwiedzanie przy wysokich temperaturach jest bardzo męczące i w tej sytuacji na pomoc przychodzi właśnie plaża. W tej sytuacji plaża w Maladze. Trzeba się zregenerować przed dalszym poszukiwaniem przygód. Chociaż plażowanie w moim wykonaniu i tak bardzo odbiega od tego stereotypowego leżenia godzinami na ręczniku.

Napis malagueta pomnik

Costa del Sol

Costa del Sol to wybrzeże rozciągające od miasta La Gaspara do Motril. Ma ono około 400km długości, choć zaledwie 180km jest zabudowana. Większa część wybrzeża jest bowiem skalista. Znajduje się tu wiele znanych kąpielisk morskich takich jak Marbella, Torremolinos, Benalmadena, Nerja czy plaża Malagueta w Maladze. Mało kto wie, że Costa del Sol to tylko nazwa wybrzeża, ale również regionu turystycznego położonego w Andaluzji (ciemniejszy kontur na mapie).

fot. wakacyjnyczas.pl

Jak dojść lub dojechać na plażę?

Zdecydowanie preferuję transport „pieszy”. O ile Wasza kwatera nie leży zbyt daleko. W naszym przypadku było to dosyć blisko. Na plażę można dojść z kilku stron. Wzdłuż plaży jest betonowy i bardzo równy deptak, po którym jeździ mnóstwo rowerzystów, rolkarzy oraz ludzi na swoich lub wypożyczonych hulajnogach. I to jest druga możliwość dotarcia na plażę Malagueta. Wychodzi to dość drogo, gdyż biorąc taką hulajnogę z ulicy, płacimy za każdą rozpoczętą minutę jazdy i w naszej sytuacji musielibyśmy wynająć ich a siedem. Większa część mieszkańców posiada w Maladze własne pojazdy elektryczne. Są one tu bardzo popularnym środkiem transportu. Na całej długości plażowej jeżdżą również autobusy miejskie. Bilety kosztują około 1,40€. Jest to dobry wybór, jeśli do plaży mamy więcej niż kilka kilometrów. Komunikacja w Maladze jeździ regularnie i wzdłuż plaży kursuje wiele linii, w tym jedna nocna. Zdecydowanie nie polecam dojazdu samochodem, z powodu braku miejsc parkingowych. Chyba że macie niepotrzebne euro w portfelu na płatny postój.

Plaża w Maladze

Gdzie rozłożyć ręczniki?

Plaża de Malagueta to najpopularniejsza z plaż w Maladze. Ma długość około 1200 metrów i szerokość 45 metrów. Wielu turystów bardzo obawia się tego, że na tego typu plażach jest bardzo tłoczno, przez co nie ma się prywatności. To nie jest prawda. Rozkładając ręczniki, mieliśmy naprawdę spory wybór gdzie to zrobić. Czy zrobić to na piasku, czy na trawie? Pod palmami czy pod gołym niebem? Tę sytuację dobrze obrazuje zdjęcie powyżej, na którym nie zobaczycie takich tłumów jak na przykład nad Bałtykiem w tym samym okresie wakacyjnym. Na plaży obowiązuje zasada „im dalej, tym mniej ludzi” oczywiście im dalej patrząc od strony Parku. Podczas naszego pobytu byliśmy zarówno na samym początku, jak i końcu plaży Malagueta. W dniu naszego plażowania znaleźliśmy tak zwany złoty środek i wybraliśmy miejsce nieopodal sztucznie zbudowanego, kamienistego mola. Ludzi opalających się nie było dużo, a przypominam, że byliśmy tam w sierpniu, czyli w pełni sezonu. Dla mnie jako filmowca to miejsce było idealne. Z mola mogłem bezproblemowo wystartować dronem. Nie ryzykowałem latania nad ludźmi i spokojnie robiłem zdjęcia, utrzymując drona nad wodą.

Plaża w Maladze

Jakość plaży, wody oraz pogody

Cały region jest jednym z najcieplejszych regionów w Europie. W Maladze średnio 300 dni w roku jest słonecznych, a temperatury utrzymują się między 30-40 stopni Celsjusza. Plaża to mieszanka grubego piachu i drobnego żwirku dlatego też my wybraliśmy kawałek trawy pod palmami. Jest również możliwość wypożyczenia leżaków oraz parasola (10€ euro za dwa leżaki i parasol na cały dzień). Woda w morzu jest dość ciepła, choć wchodząc do niej, ma się nieco inne wrażenie. To za sprawą wcześniej nagrzanego ciała. Nie jest najczystsza. To z powodu położonego całkiem niedaleko portu oraz przepływających często statków wycieczkowych. Musimy również pamiętać o tym, że w pewnych okresach w wodzie pływają meduzy. Wtedy na plaży powiewają żółte lub czerwone flagi i należy się do nich bezwzględnie stosować. Po wyjściu z wody możemy opłukać się ze słonej wody pod prysznicami znajdującymi się przy wyjściach z plaży. Całość jest codziennie sprzątana, więc jeśli zobaczycie gdzieś komentarze typu „brudna plaża”, to wiedzcie, że nie jest to wina miasta tylko samych turystów. Nawet nie chce mi się komentować takiego zachowania…

Ciekawostka

W 2018 roku służbom w Maladze udało się usunąć około 8 ton meduz z plaż między Velez-Malaga i Nerja. Kolejne 3 tony zebrano między Torremolinos i Mijas.

Jakie atrakcje oferuje Malagueta?

Istnieje legenda, że turysta będący na tej plaży nie zrobił sobie zdjęcia przy słynnym napisie „Malagueta” 😉 Prócz pływania, zbierania muszli czy budowania zamków z piasku plaża w Maladze daje nam możliwość innego spędzania tam czasu. Można tu wypożyczyć różnego rodzaju sprzęt wodny. Na plaży znajdziecie też place zabaw dla dzieci oraz dla… dorosłych! W miejscu sztucznego mola pływa dmuchany tor przeszkód, który stanowi nie lada wyzwanie dla turystów. Z kilku miejsc można również skakać z niego do wody.

Jedzenie na plaży

Na plaży stoi wiele knajp i restauracji. Większość z nich oferuje dania z grilla oraz zimne napoje, również alkoholowe. Malaga słynie z sardynek i owoców morza. Bardzo popularną potrawą są pieczone na ogniu sardynki – Chiringuito. Można je dostać praktycznie w każdym lokalu przy plaży. Osobiście nie jestem fanem tego typu jedzenia. Moim zdaniem jest to typowe wyciąganie kasy od turystów. Rozpalenie niewielkiego ogniska i nabicie kilku ryb na kij nie czyni według mnie tego dania wybitnym a kosztuje niejednokrotnie tyle, co dwudaniowy obiad (8-10€). Oczywiście kto co lubi. Zaraz przy plaży, za deptakiem znajdziecie kilka mniejszych marketów, gdzie za nieduże pieniądze możecie kupić colę, wodę oraz różnego rodzaju przekąski. Po plaży kursują ludzie oferujących zimne drinki takie jak mojito, sprzedawcy z okularami przeciwsłonecznymi, chustami, a także masażyści. Niektórzy z nich potrafią być dość nachalni.

fot. spain.info

Toalety i ich dostępność

Temat być może śmieszny dla niektórych, ale myślę, że ważny dla potencjalnego turysty. Większość lokali ma toalety wyłącznie dla swoich klientów. Taką ogólnodostępną toaletę widzieliśmy tylko jedną. Były duże kolejki, co przekłada się na niezbyt ciekawe doświadczenie w środku. My znaleźliśmy na to sposób. Praktycznie przy plaży znajduje się KFC, więc przed plażowaniem (nie tylko wtedy) kupowaliśmy tam lody albo kawę i problem toalety był rozwiązany.

Podsumowanie

Trzeba być świadomym tego, że plaża w Maladze jest plażą publiczną i nigdy nie będzie na niej tak, jak na tych prywatnych. Miasto dba o nią i nie można go winić za wszystko. Większość niedogodności spowodowane jest brakiem kultury turystów. Dla ludzi podróżujących tanim kosztem jest to miejsce, w którym będzie czuł się świetnie. Warto zabrać ze sobą jakieś przekąski i butelkę wody. Dobrym pomysłem są też buty do pływania. Jeżeli jesteś w Maladze kilka dni, to plażowanie zaplanuj na dzień w środku tygodnia. W weekendy jest tam bardzo tłoczno. Przyjdź pieszo. Promenadą idzie się bardzo przyjemnie i nie będziesz musiał szukać miejsca parkingowego. Odpoczywaj i ciesz się chwilą.

One Reply to “Plaża w Maladze – Playa de la Malagueta”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *