Castillo de Gibralfaro – jak zwiedzić całkowicie za darmo

Dzisiejszy wpis poświęcony jest zamkowi, który leży praktycznie w samym centrum miasta – Castillo de Gibralfaro. Jest to tak zwany „must see” i każdy turysta będący w Maladze powinien się tam wybrać. Tym bardziej że wszystko można zobaczyć, nie wydając ani centa. Czytając mój wpis, dowiecie się nie tylko jak to zrobić, ale również, co moim zdaniem sprawia, że miejsce jest takie wyjątkowe.

Castillo de Gibralfaro po zmroku widoczny z plaży. Zdjęcie z drona.

Jak dotrzeć do Castillo de Gibralfaro?

Na dość stromą górę można dostać się samochodem, autobusem (1 euro) oraz pieszo. My wybraliśmy tę ostatnią możliwość, gdyż uważam, że jest ona najlepsza. Nie dość, że po drodze mijamy bardzo fajne miejscówki, to w dodatku jest darmowa. Droga jest bardzo intuicyjna. Szliśmy od strony Parku de Malaga i nie mieliśmy problemu, aby trafić na główny szlak. Wzniesienie ma 131 metrów a trasa to około 40-minutowy marsz, na który na pewno musicie zabrać wygodne buty oraz wodę. Co prawda na szczycie są sklepy, gdzie można kupić napoje, ale nie należą one do najtańszych. .

Mapa gdzie leży Castillo de Gibralfaro

Punkt widokowy

Mniej więcej w połowie drogi znajduje się Mirador de Gibralfaro. Jest to punkt widokowy, z którego zobaczycie przepiękną panoramę Costa del Sol. Bardzo ładnie widać stąd również Plaze de Torros, która była zamknięta podczas całej naszej podróży. Tylko w ten sposób mogliśmy zobaczyć jej wnętrze. Warto zrobić sobie tam krótką przerwę na uzupełnienie wody w organizmie i oczywiście na pamiątkowe zdjęcia. Te widoki to tylko przedsmak tego, co będzie na samej górze.

Plaza de Torros – Arena walk Torreadorów

Nazwa Gibralfaro pochodzi z języka arabskiego i oznacza „Górę z latarnią morską”

Zamek wzniesiono za panowania muzułmańskiego władcy Yusufa I. Do XIV wieku to właśnie muzułmanie mieszkali na półwyspie Iberyjskim. Po zdobyciu zamku przez Katolików pełnił on funkcję militarną aż do 1925 roku. Dzisiaj możemy zobaczyć zaledwie część zewnętrznych murów obronnych, ale moim zdaniem wchodzi się tam głównie dla widoków. Na szczycie z każdej strony możemy podziwiać fantastyczne widoki. Malaga jest niesamowicie fotogeniczna z tego miejsca. Znajduje się tu niewielkie muzeum (Centro de Interpretación), gdzie można zobaczyć podświetlaną makietę całego kompleksu (Gibralfaro + Alcazaba) oraz wiele przedmiotów pochodzących z XIV wieku. Dowiecie się, jak wyglądały mundury żołnierzy oraz narzędzia do wykonywania codziennych prac domowych. Być może jako twórca treści wideo patrzyłem na to miejsce z nieco innej strony. Mniej interesowała mnie historia tych ruin od zrobienia dobrego zdjęcia.

Widok z Castillo de Gibralfaro w stronę Costa del Sol
Widok z murów zamku w stronę wybrzeża Costa del Sol
Widok z Castillo de Gibralfaro w stronę gór Betyckich
Widok z murów zamku w stronę gór Betyckich

Ciekawostka

Kiedy nad Andaluzją jest bezchmurne niebo, z zamku można dostrzec z jednej strony Gibraltar, a jeśli obrócimy się w przeciwną stronę, dostrzeżemy góry Atlas.

Ile to kosztuje wejście do Castillo de Gibralfaro?

Castillo de Gibralfaro jest czynne w sezonie (latem) od 9 do 20 a po sezonie (zimą) do 18. Biletu nie są specjalnie drogie, i jest to zaledwie 2,20 euro. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego — Gibralfaro + Alcazaba w cenie 3,55 euro. To, co na pewno najbardziej Was interesuje po przeczytaniu tytułu wpisu, jest fakt, że w każdą niedzielę po godzinie 14 możecie tam wejść, nie płacąc ani centa. Warto zapamiętać tę informację planując podróż po Andaluzji.

Zachęcam do obejrzenia relacji wideo z wejścia na zamek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *