Alberobello – domki trulli

Alberobello domki trulli

Planując krótkie wyjazdy zagraniczne borykam się zawsze z jednym problemem — małą ilością czasu. Każda godzina jest tu ważna. Chcę, aby ten czas był jak najlepiej wykorzystany. Żebym zobaczył jak najwięcej. Po udanej wycieczce do skalnego miasta Matera czas na kolejną podróż. Wybór padł na malutkie i charakterystyczne miasteczko Alberobello. Jest ono niezwykle urokliwym i unikatowym miejscem, dlatego tak samo, jak Matera zostało ono umieszczone na liście UNESCO. Charakterystyczne domki są zamieszkiwane do dnia dzisiejszego. Ten fakt jeszcze bardziej zachęcił mnie do odwiedzenia tego miasta. Jest to dość popularny kierunek turystyczny, ale na samym początku mojej podróżniczo — filmowej ścieżki to miejsce spasowało mi pod każdym kątem.

Alberobello Domki trulli
Jedna z wielu krętych i klimatycznych ścieżek pomiędzy domkami Trulli

Jak dojechać do Alberobello?

To malutkie miasteczko znajduje się w południowej części Włoch, w regionie Apulia. Najbliższe lotniska znajdują się w Bari oraz nieco dalej w Brindisi. My do Alberobello ruszyliśmy z Bari. Dojedziecie tam nie tylko samochodem, ale również m.in. pociągiem albo autobusem. My wybraliśmy autobus, który czekał na nas po drugiej stronie dworca kolejowego. Przy samym przystanku znajdziecie kilka biletomatów oraz pracownika, który pomoże Wam kupić bilet. Pojazd był całkiem komfortowy a czas jazdy wyniósł nieco ponad godzinę.

Trochę historii

Domki trulli to kamienna konstrukcja niespotykana nigdzie indziej na świecie. Podobno pierwsze tego typu konstrukcje powstały już w XIII wieku. Zimą daje ciepło a latem chłód. Historycy twierdzą, że ich konstrukcja powstała już w XV wieku. Ferdynand I Aragoński zakazywał budowania stałych domostw twierdząc, że nie można ich dowolnie przenosić tam, gdzie chłopi będą potrzebni. Trulli można bardzo łatwo rozebrać i złożyć w innym miejscu. Dzisiaj domki, których jest około 1400 znajdują się na liście UNESCO a Alberobello, jako jedyne takie miejsce na świecie odwiedza ponad milion turystów rocznie.

Alberobello domki trulli
skrzyżowanie bocznych uliczek

Co to za znaki na domkach?

Na domkach, a w zasadzie na ich stożkowatych dachach często zobaczycie namalowane, tajemnicze symbole. Tłumaczeń symboli w internecie jest co najmniej kilka, ale te najczęściej spotykane dzielą je na trzy grupy – prymitywne, chrześcijańskie oraz magiczne. W niektórych sklepikach można nabyć całą rozpiskę, która opisuje każdy symbol z osobna, i na prawdę warto ją przejrzeć na samym początku zwiedzania, aby być świadomym tego, co będziemy oglądali.

Ciekawostka

Dlaczego domki Trulli zachowały swój wygląd do dzisiejszych czasów? Wszystko przez… podatki. Jak to w życiu bywa, ludzie zawsze znajdą sposób, aby nie płacić podatków. Władza regionu postanowiła zabierać pieniądze ludziom, którzy mają solidny, murowany dom. Mieszkańcy po prostu ich nie wykańczali i w ten sposób nie musieli oddawać nikomu swoich pieniędzy.

Jak zwiedzać Alberobello

miasteczko składa się z dwóch części. Jedna część to teren gdzie znajdziecie tylko domki trulli natomiast druga część to normalne budynki mieszkalne. Jest ono dość małe więc na zwiedzanie wystarczy Wam spokojnie pół dnia. My planowaliśmy w tym dniu odwiedzić jeszcze Locorotondo, ale pogoda niestety pokrzyżowała nam plany. Standardowo wchodzimy w każdą uliczkę. Zdecydowana większość domków została przerobiona na sklepiki, w których znajdziecie produkty od chińskich badziewi do ręcznie robionych, bardzo drogich arcydzieł. W mieście znajdziecie dwa muzea. Muzeum terytorialne (wstęp 4€) oraz muzeum oliwy. Mówiąc szczerze to nie znajdziecie w nich nic ciekawego. Rynek jest dość skromny. Zobaczycie tu m.in. fontannę, obelisk przy armatach a na samym końcu głównej drogi znajduje się Bazylika. Przy skrzyżowaniu Via Monte Pertica i Via Cadore znajduje się nietypowy kościół – Sant’Antonio di Padova, który idealnie wpasowuje się w klimat całego miasteczka.

Ceny i pamiątki

Alberobello jest dość drogim miastem pod względem turystycznym a wszystko przez fakt, że w sklepikach, które znajdują się w dumkach trulli sprzedaje się głównie rękodzieła w postaci obrazów, tkanin czy rzeźb. Są to naprawdę jakościowe i piękne produkty nie mniej jednak ich ceny według mnie są zbyt wygórowane. Jeżeli chcecie kupić sobie jakieś pamiątki to zdecydowanie polecam pójść w stronę Bazyliki Świętych Kosmy i Damiana, która znajduje się po drugiej stronie miasta i tam w niewielkich sklepikach można w dużo lepszych cenach kupić sobie kilka drobiazgów. Bardzo popularną pamiątką są małe obrusiki i ściereczki z charakterystycznymi wzorami, na których widnieją kontury domków (1-5€/szt.) oraz wszelkiego rodzaju figurki, oraz magnesy w kształcie domków (1-3€). Oczywiście i tutaj nie obyło się bez chińskiego badziewia, ale jest go zdecydowanie mniej niż w innych, pobliskich miastach.

Podsumowanie i relacja video

Na zobaczenie Alberobello wygospodarujcie sobie co najwyżej połowę dnia. Wejdźcie do każdego domku i zobaczcie wszystkie rękodzieła – warto! Niektóre są bajeczne. Zwróćcie uwagę na symbole namalowane na niektórych dachach. – dowiedzcie się co one oznaczają. Pamiątek szukajcie w okolicy Bazyliki po drogiej stronie miasteczka. Róbcie dużo zdjęć! Miasteczko jest niezwykle fotogeniczne a zdjęcia wychodzą jak z bajki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *